close
تبلیغات در اینترنت
نمايش وضعيت در ياهو

قالب هاي وبلاگ

اصطلاحات زیست شناسی

انجمن زیست شناسی دانشگاهی

آخرین ارسال های انجمن
عنوان مطلب تعداد پاسخ ها تعداد بازدید ها آخرین پست دهنده
تصاویر میکروسکوپی برخی از اجزای بدن انسان 3 1182 armita
معرفی بر و بچه های زیست شناسی 25 796 doll
دانلود کتاب یادگیری گرامر زبان انگلیسی به زبان فارسی 9 1643 hasankhani
به نظر شما کدوم موسسه برای مطالعه ارشد رشته ی زیست شناسی مناسب تره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ 0 220 nafas
نرم افزار جعبه لایتنر 4 684 nafas
منابع ارشد ژنتیک و بیو تکنولوژی 3 1084 nura
74 رمز موفقیت در ازمون کارشناسی ارشد 2 650 ana
جملات دل نشین 1 252 khavari
رشته تحصیلیتون همون شغل اینده ی شماست؟ 6 584 nafas
پرسش و پاسخ 3 454 nafas
با یه شروع تازه چطوری؟؟ 0 269 nafas
معرفی رشته ها 3 629 nafas
دانلود گزارش کار فیزیولوژی جانوری 1 0 1437 nafas
دانلود گزارش کار میکروبیولوژی 0 726 nafas
معرفی کتاب 5 542 nafas
سوالات ارشد ژنتیک انسانی ( ژنتیک پزشکی ) 0 462 nafas
گرایش های ارشد،میکروبیولوژی 0 474 nafas
منابع توصیه شده نفرات برتر ازمون کارشناسی ارشد 0 3109 nafas
روز بعد از امتحان 5 541 nafas
اواتار خود را از اینجا دانلود کنید 0 487 nafas
گزارش کار ازمایشگاه پروتوزئولوژی 1 569 nafas
رمز های موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد 0 1009 nafas
تصویر
معادل فارسی
تعریف
واژه لاتین

میوه چهار فندقه‌ای میوه گیاهانی را گویند که پس از رسیدن کامل به چهار قسمت ، محتوی یک دانه در هر یک از آنها (چهار فندقه) تبدیل می‌شود مانند گیاهان تیره نعناع Labitae.
Tetrakene

چوب پنبه‌ای شدن این تغییرات با رسوب مواد چوب پنبه‌ای به صورت تیغه‌های نازک در داخل غشاء نخستین (پکتو سلولزیک) شروع شده، بتدریج قشر کاملی در داخل غشاء تشکیل داده جانشین غشاء دوم جدار می‌شود. چوب پنبه مانند کوتین عایق و غیر قابل نفوذ است و ساختمان شیمیایی آن نیز شباهت زیادی با کوتین دارد.
Suberification

چوبی شدن در این تغییرات غشاء سلول یا کاملا از ماده چوبی اشباع می‌شود مانند سلولهای اسکلرانشیمی و یا ماده چوبی از داخل روی غشاء نخستین مانند تزئینات آوندهای چوبی رسوب می‌کند. در هر حال وقتی غشاء سلولزی چوبی شود تیغه میانی و غشاء نخستین آن شدیدتر از غشاء دوم چوبی می‌گردد مانند عناصر پارانشیم چوبی در تشکیلات پسین.
Lignification

چوب جسم سختی است که سبب ازدیاد مقاومت و سختی غشاء شده، قابلیت ارتجاعی آنرا کم می‌کند. سختی و شکننده بودن چوب درختان و پوست سخت هسته میوه‌ها مانند گردو ، فندق و غیره به علت وجود ماده چوبی در آنها است.
Lignine

ژینوبازیک نوعی خامه است که انتهای غیر آزاد آن به درون تخمدان نفوذ کرده به قاعده آن ارتباط پیدا می‌نماید مانند خامه مادگی بعضی از گیاهان تیره نعناع.
Gynobosique

ژینوفور قسمتی از محور گل است که در فاصله بین داخلی‌ترین حلقه پرچم‌ها و مادگی قرار دارد در عده‌ای از گیاهان مانند capparis ها ژینوفور به صورت میله درازی درمی‌آید که یک انتهای آن به قسمت داخلی پایه پرچم‌ها اتصال دارد و انتهای دیگر به مادگی ختم می‌شود. میله مذکور اگر به وضعی باشد که قاعده آن در داخل پوشش گل جای داشته باشد ولی انتهای دیگر آن به نافه گل و مادگی ختم شود در این حالت آندرو ژینوفور (Androgynophore) نامیده می‌شود.
Gynophore

ژئوتروپیسم رشد اندام گیاه بر اثر نیروی ثقل است. اندامهای گیاهان می‌توانند به طرف بالا یعنی عکس جهت نیروی ثقل یا به طرف پائین در جهت نیروی ثقل با عمود بر نیروی ثقل یا زاویه‌های مختلف قائمه ، تند یا باز نسبت به راستای نیروی ثقل رشد کنند.
Geotropisme

گونه اجتماعی از افراد خویشاوندی است که دارای اختصاصات ریخت شناختی ارثی و صفات فیزیولوژیکی یعنی اختصاصات فیزیکی ، شیمیایی و اکولوژیکی مشابه هستند و زندگی یکسان دارند.
species

گرزن دو سویه نوعی گل آذین گرزن است که در آن رأس دمگل به یک گل ختم می‌شود و از دو طرف آن انشعابات دوتایی بوجود می‌آید که تقسیمات هر یک دارای گل می‌گردد.
Cyme bipare

گزرومورفی سازش گیاه با خشکی.
xeromorphie

گرزن یک سویه نوعی گل آذین گرزن است که معمولا به دو صورت مارپیچی و دم عقربی دیده می‌شود. Cyme
unipare

گرزن نوعی گل آذین است که در آن انشعابات جانبی محور اصلی ، از رأس آن تجاوز می‌نماید. گل آذین صور مختلف دارد.
Cyme

کلومل میله باریک یا قسمت تیغه مانندی است که در ناحیه مرکزی کپسول خزه‌های اصلی دیده می‌شود و تا ناحیه رأس کپسول نیز ادامه پیدا می‌کند (مانند Brayales ها) و یا آنکه تا وسط کپسول ادامه داشته و به انتهای آن نمی‌رسد. (مانند sphagnumها) در تمکن محوری از به هم پیوستن کناره برچه‌ها میله‌ای بوجود می‌آید که کلومل نامیده می‌شود در کپکها نیز قسمتی از پایه هاگدان که به درون آن نفوذ می‌نماید به کلومل موسوم است.
Columelle

کله ایستوگامی باروری مستقیم در گلهای ناشکفته و پوشیده در گلپوش.
cleistogamie

کولیفلور گلهایی که مستقیما روی ساقه‌های مسن پدید می‌آیند.
cauliflore

کوتینی شدن غشاء خارجی سلولهای اپیدرم برگ و ساقه‌های جوان که با محیط خارج تماس دارند غالبا به ماده‌ای غیر قابل نفوذ آغشته شده بافت زیرین را از تغییر عوامل محیط حفظ می‌کنند. ماده غیر قابل نفوذ مزبور کوتین (Cutine) نام دارد.
Cutinisation

کرکهای اپیدرمی سطح خارجی اپیدرم در اندامهای هوایی اکثر گیاهان پوشیده از ضمایم مختلف از جمله کرک است منشأ کرکها از سلولهای اپیدرمی است که با طویل شدن یا با تقسیمات متعدد و دیواره بندی در جهت مماسی به کرک تبدیل می‌گردند.

کالیسیفلورها گروه بزرگی از گیاهان جدا گلبرگ‌اند که در آنها از بهم پیوستن قاعده کاسه گل ، جام و نافه گل نوعی پیاله یا جام در قسمت انتهایی دمگل بوجود می‌آید که مادگی گل در آن قرار دارد. با این ترتیب تخمدان پائین‌تر از سطح سایر قطعات گل به نظر رسیده وضع نیمه تحتانی یا تحتانی پیدا می‌کند.
Caliciflorae

کالوز ماده‌ای که در پایان فصل رویش منافذ آوندهای غربالی را مسدود می‌کند.
callose

کالسیفیکاسیون سلولهای اپیدرم بعضی از گیاهان نهاندانه نظیر گیاهان تیره کدو ، گاوزبان ، سراتوفیلاسه و پوتاموژتوناسه اغلب آغشته به کربنات کلسیم می‌شوند بخصوص در دو تیره آخر که گیاهان آبزی هستند برگها به علت رسوبات زیاد کربنات کلسیم نسبتا زبر و سخت می‌گردند.
Calcification

کاپیتول نوعی گل آذین مخصوص است که در آن گلها بدون واسطه دمگل بر روی نهنج مشترکی قرار دارند مانند کاپیتول گل داودی و بومادران.
Capitule

مومی شدن در سطح برگ کلم و خرمای مو (Andicola Ceroxylon ) آمریکای جنوبی پوشش قابل ملاحظه‌ای از موم وجود دارد. ضخامت موم در برگ خرمای مو به حدی است که از آن موم می‌گیرند.

مونادلف نافه‌ای با پرچمهای بهم پیوسته و یک دسته‌ای.
monadelphe

مریستم بافتهای گیاهی همیشه از تکثیر سلولهای ریز چند وجهی و منظم که فاقد هر گونه اختصاص با تمایز بافتی هستند، حاصل می‌شود که این سلولها مریستم نامیده می‌شوند.
Meristeme

مریستم انتهایی در رأس ساقه ، ریشه و برگ مریستمی که رشد طولی این اندامها را تامین می‌کند قرار دارد. رشد طولی اندامها و گسترش بافتهای آن معمولا در یک بخش کم و بیش وسیع که شامل سلولهای Initials است و در انتها و نزدیک رأس ساقه قرار دارد، صورت می‌گیرد.

نوشگاه عضو ترشح کننده نوعی ماده قندی به نام نوش است که بر روی نهنج گل به صورت برجسته و یا به شکل حلقوی (در قسمت داخل یا خارج پایه پرچمها) دیده می‌شود و یا آنکه ممکن است به صورت صفحه قرصی شکل و غیره درآید. در بعضی گیاهان تیره آلاله جام گل از تغییر شکل پرچمها به اعضای مولد نوش که کم و بیش ظاهر گلبرگ مانند دارند، حاصل می‌شود.
Nectaire

نوش نوعی ماده قندی است که برخی سلولها به خارج ترشح می‌نمایند. این ماده یا در گودیهای مخصوص باقی می‌ماند و یا آنکه در همان ناحیه ترشح شده سلولها را فرا گیرد. وجود ماده قندی نوش داخل گل سبب می‌گردد که حشرات به سوی آن جلب شده انتقال دانه‌های گرده بر روی مادگی پایه‌های مختلف گیاه به سهولت انجام پذیرد.
Nectar

 


طبقه بندی: اصطلاحات زیست شناسی،
برچسب ها:اصطلاحات زیست شناسی.زیست گیاهی.وازه.،
امتیاز : :: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5
تعداد بازدید مطلب : 421

[ سه شنبه 05 ارديبهشت 1391 ] [ 8:54 ] [ NAFAS ]

[ نظرات () ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه